niedziela, 21 października 2012

Nalewka cytrynowo - miętowa



Już od dawien dawna bardzo chciałam zrobić nalewkę. W końcu, patrząc na ogromną ilość mięty na balkonie, doszłam do wniosku, że mogłabym ją wykorzystać w ten oto
sposób. Poszperałam trochę w internecie, poczytałam, z każdego przepisu wyciągnęłam ździebko i tak oto powstała nalewka miętowo-cytrynowa. Swoją drogą muszę stwierdzić, że moja pierwsza nalewka wyszła pyszna i niedługo nastawię jej więcej :)
 

Składniki:

  • 1/2 l spirytusu
  • Szklanka (0,33 l) listków mięty
  • 4 cytryny
  • 3/4 szklanki cukru
  • 0,66 l wody

Umyte listki mięty zalałam w litrowym słoiku spirytusem. Odstawiłam na 3 dni. Po tym czasie spirytus wyciągnął cały aromat i kolor (wyglądał jak Ludwik :P) z mięty. Listki wyrzuciłam.

Cytryny pokroiłam w plasterki i wrzuciłam do spirytusu. Niestety, nie zmieściły się wszystkie (za mały słoik), ale co się nie zmieściło to wycisnęłam z tego sok i dolałam.

Po tygodniu zagotowałam 0,66 l wody z cukrem. Zostawiłam do przestygnięcia. Wyciągnęłam cytryny, wycisnęłam pozostały w nich sok.Wymieszałam z syropem cukrowym i przefiltrowałam przez kilkakrotnie złożoną gazę. Odstawiłam do odleżenia.

Nalewka podobnież im dłużej leżakuje tym jest lepsza (z wiarygodnego źródła wiem, że min. to 2 tygodnie). Ja spróbowałam ją po raz pierwszy po jakiś 5 tygodniach, następnie skosztowałam po kolejnych dwóch - i była jeszcze lepsza!

Nalewka jest idealna dla osób, które lubią kwaśne i nie bardzo słodkie alkohole.



7 komentarzy:

  1. Z tą miętą to wychodzi takie polish Modżajto:D

    OdpowiedzUsuń
  2. Cytrynka z miętą - to jest myśl! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. mi wyszła ta mięta jak herbala a nie zielony kolor tak ma być??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Spirytus z samą miętą ma ciemny zielony kolor, taki "ludwikowy", ale jak się zmiesza z cytryną i syropem cukrowym to wychodzi taki ładny delikatny zielony.

      Może to od mięty zależy?

      Usuń
  4. Ja nie czyje tej mięty tylko cytryne a wsypałem jej 250ml a nie 0,33

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie powinno zalewać się wsadu czystym spirytusem ale rozcieńczonym do ok. 70%. No i czas leżakowania to nie 2 czy 5 tyg ale raczej minimum 5 miesięcy wtedy dopiero czuć bukiet i moc.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, im dłużej leży tym lepsza! Ale jak ktoś nie może wytrzymać to i 2/5 tygodni da radę ;)

      Usuń